Tradycja świętowania urodzin

Urodziny jest to święto obchodzone przez większość ludzi. Jest to ten sam dzień, każdego następnego roku w którym to świętuje się rocznicę swoich urodzin. Urodziny niekiedy obchodzenie są bardzo hucznie. Organizowane są przyjęcia, składane życzenia oraz oczywiście wręczane prezenty. W kulturze europejskiej do tradycji związanych z tym dniem zalicza się obowiązkowo tort urodzinowy, pięknie udekorowany ze świeczkami symbolizującymi liczbę obchodzonych lat.  Jubilat, czyli osoba, która właśnie tego dnia świętuje urodziny zdmuchuje te świeczki. Najpierw oczywiście powinna pomyśleć sobie życzenie i nie wymawiać go głośno bo może się nie spełnić.
Kolejnym zwyczajem jest śpiewanie urodzinowej piosenki. W Polsce taką właśnie piosenką jest popularne Sto lat
Urodziny niektórych osób, zwłaszcza postaci historycznych są obchodzone jako święta.
Przyjęcia urodzinowe są organizowane najczęściej w domu w gronie rodziny oraz przyjaciół. Czy można je jednak urządzić w pracy? Czy tam wypada obchodzić urodziny?
Oczywiście nie ma nigdzie zapisanego obowiązku „chwalenia się” urodzinami w pracy oraz ich świętowania. Jeśli jednak pracuje się z osobami z którymi ma się dobry kontakt wówczas miło jest obchodzić taki zwyczaj. Wszystko zależy od specyfiki wykonywanego zawodu. Niektóre branże nie zezwalają na takie świętowanie z przyczyn bardzo różnych.
Świętować urodziny w miejscu pracy można na wiele różnych sposobów. Można zawsze zorganizować  mały poczęstunek w przerwie, podzielić  się tortem z szefostwem oraz współpracownikami. Może to być wspólne wyjście z kolegami z pracy do kawiarni czy restauracji. Bądź zorganizowanie małej imprezy w miejscy pracy oczywiście po godzinach pracy za zgodą szefa.
Od tego należy zawsze zacząć. Wybrać się do szefa i poinformować o swoich urodzinach. Należy zapytać o zgodę czy można zająć chwilę pracownikom aby poczęstować ich przyniesionym tortem. Przełożony również powinien być bezwzględnie zaproszony, bez względu na to czy skorzysta z zaproszenia czy nie. Jeśli pracuje się w dużej firmie raczej ogranicza się do kolegów z jednego działu. Najczęściej przełożony wyraża zgodę na takie świętowanie podczas lunchu bądź na zakończenie dnia pracy. Osoba świętująca decyduje czy przyniesie sam tort czy pokusi się również o jakieś przystawki oraz napoje. Może to być również poczęstunek szampanem.
Jeśli przyjęcie jest organizowane w czasie lunchu powinno trwać nie więcej niż godzinę. Należy również uwzględnić czas na posprzątanie, co należy do obowiązki osoby która poczęstunek organizowała.
Prezent urodzinowy każdy może wręczyć z osobna. Koledzy z pracy mogą również złożyć się na jeden większy upominek. Nie jest to jednak obowiązkiem. Niezobowiązującym miłym prezentem będą czekoladki. Elegancko zapakowane, w nietypowych kształtach zapadną w pamięci wszystkich uczestników spotkania. Takie czekoladki można kupić na stronie https://chocorepublica.pl. Opakowanie czekoladek pozostanie pamiątką, szczególnie jeśli zamówi się takie z osobistą dedykacją bądź zdjęciem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *